Podstawowe elementy trampoliny

Wiosenne dni sprzyjają zabawom na świeżym powietrzu. Wiele osób decyduje się wtedy na zakup trampoliny przeznaczonej dla dzieci bądź również dla dorosłego użytkownika. Z reguły wybieramy trampoliny oczami, lecz warto, podobnie jak z zakupem samochodu, przyjrzeć się bliżej parametrom sprzętu, na którym będziemy się bawić. Nie zapominajmy, że trampolina ogrodowa stoi cały czas na zewnątrz, jest więc narażona na działanie wielu czynników zewnętrznych, takich jak słońce, deszcz, wiatr.

Wielkość

Trampolina Gofit 457Na rynku dostępne są różne trampoliny w wielu rozmiarach. Najmniejsze rozmiary mają trampoliny typowo dziecięce oraz te przeznaczone do użytku domowego. Najpopularniejsze trampoliny ogrodowe dostępne są na rynku od około 200 cm średnicy aż po ponad 400 cm. Wybór batuty odpowiedniej wielkości związany jest między innymi z tym, kto będzie na niej skakał. Jeśli chcemy, by bawiło się tam jedno dziecko, wystarczy mniejsza trampolina. Jeśli przeznaczymy ją również dla dorosłych bądź chcemy, by bawiło się na niej kilkoro dzieci, powinniśmy wybrać trampolinę o większej średnicy maty. Wybierając odpowiedni rozmiar batuty weźmy również pod uwagę ilość miejsca w  ogrodzie.

Maksymalne obciążenie

Ważnym elementem jest dopuszczalne obciążenie. Najpopularniejsze na rynku obciążenia to 100, 150 lub 180 kg. Gdy wiemy, że na trampolinie skakać będzie jednocześnie dwójka lub trójka dzieci czy dorośli, powinniśmy wybrać batut z dopuszczalnym obciążeniem minimum 150 kg.

Siatka zabezpieczająca

Siatka zabezpieczającaIstotnym czynnikiem wpływającym na bezpieczeństwo podczas skakania jest obecność siatki zabezpieczającej, która uniemożliwia spadnięcie z trampoliny. Siatka do trampoliny powinna mieć drobne oczka i odpowiednią wysokość. Siatki zabezpieczające dzielimy na dwa rodzaje: siatkę zewnętrzną oraz siatkę wewnętrzną. Siatka zewnętrzna wymaga dodatkowo zabezpieczeń słupków podtrzymujących ją w postaci miękkiej gąbki. Chronią one przed bolesnym zderzeniem ze słupkiem. Wewnętrzne siatki zabezpieczające uniemożliwiają zderzenie ze słupkiem i wpadnięcie nogi między sprężyny. Są dobrym rozwiązaniem szczególnie dla młodszych dzieci. Wybierając trampolinę z siatką (bądź dokupując samą siatkę) sprawdźmy, czy jest porządnie uszyta i dobrze przymocowana do stelażu i ramy.

Sprężyny

Sprężyny to ważny element trampoliny, to one bowiem przyjmują całą siłęSprężyny zamontowane skoków. Ich liczba i rodzaj zależą w znacznej mierze od tego, jakie obciążenie dopuszczalne jest na trampolinie. Powinny być one wykonane z jak największej liczby zwojów, najlepiej jeśli mają formę lekko beczułkowatą. Ich mocowanie powinno być pewne i uniemożliwiać wysunięcie podczas skakania.

Osłony na sprężyny

Osłona na sprężynyOsłona na sprężyny trampoliny to bardzo pożądany element. Uniemożliwia on zakleszczenie się nogi osoby skaczącej między sprężynami. Najlepiej wybierać osłonę zrobioną z grubszego, porządniejszego tworzywa, która ściśle przylega do ramy oraz sprężyn i taśmy mocującej. Cienka folia, jaką często okryte są sprężyny, szybko ulega zniszczeniu. Na szczęście łatwo ją wymienić na nową. Osłona jest szczególnie ważna w przypadku trampolin z siatką zewnętrzną.

Rama i nogi trampoliny

Podstawą trampoliny jest rama oraz nogi. Rama powinna być wykonana najlepiej Stelaż trampolinyze stali i być w miarę możliwości jak najgrubsza (w zależności od wielkości trampoliny). Ważna jest również jakość spawów łączących nogi z relingiem. Powinny być one gładkie, bez ostrych krawędzi oraz ocynkowane, tak by nie zaczęła osadzać się na nich rdza. Liczba nóg i grubość rurek, z których zostały wykonane, decydują w znacznej mierze o żywotności całej trampoliny. Grubsze i liczniejsze nogi, to większa stabilność danej batuty. Rurki do trampoliny można dokupić na stronie Elementy ramy.

Mata do skakania

Mocowanie maty do skakania wpływa na żywotność trampoliny. Brzegi matyMata zawsze powinny być wzmocnione taśmą, do której przytwierdzone są sprężyny. Mata do trampoliny połączona jest z taśmą za pomocą szwów, a ich liczba wpływa zwykle na jakość. Mała liczba szwów powoduje, że istnieje ryzyko oderwania się taśmy od maty.

Drabinka

DraDrabinka do trampolinybinka do trampoliny nie jest elementem wymaganym, ale znacznie ułatwia korzystanie z niej.  Łatwiej wtedy zejść z trampoliny i wejść na nią. Z reguły drabinki dołączone są w  zestawie z trampoliną. Jeśli drabinki nie mamy w zestawie, a chcemy ją dokupić, zwróćmy uwagę na jej wysokość. Nie każda drabinka pasuje do każdego rozmiaru trampoliny.

 

Wszystkie te elementy dostępne są w naszym sklepie Trampoliny.pl w zakładce Akcesoria do trampolin.

Podziel się z innymi!

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

CommentLuv badge